Dabar skaitau:

Stranger things. Tamsa miesto pakraštyje


Agnė Balionė's favorite books »

Planuoju skaityti:

Looking for Alaska
The Starless Sea
The Invisible Life of Addie LaRue
Catherine House
Babel, Or the Necessity of Violence: An Arcane History of the Oxford Translators' Revolution
Ace of Spades
Vita Nostra
Vicious
Ninth House


Agnė Balionė's favorite books »

Stephen King „Įtūžis“ | Kai ilgai kauptas pyktis išsiveržia lauk


Stephen King „Įtūžis“

Kai ilgai kauptas pyktis išsiveržia lauk 


Knyga masino jau seniai, tik vis tikėjausi rasti kur nors ir įsigyti sau. Neradau. Noras vis kirbėjo, tad nuėjau į biblioteką. Žinojau, kad kūrinys yra tose violetinėse knygose ir pažymėtas 44 numeriu. Kodėl taip sunku rasti ir nusipirkti? Ogi todėl, kad pats autorius neilgai trukus po pirmosios publikacijos uždraudė tolimesnes savo kūrinio publikacijas. Dabar ir tegalima rasti raštų knygose, taip ir nepasirodė šis psichologinis trileris kaip atskira knyga. Kūrinys nėra pastas, priešingai, paveikus ir paskatinęs pirmąsias šaudynes Amerikos mokyklose. Būtent po šių įvykių ir nuspręsta nebeplatinti kūrinio. 

Man sunku kritiškai vertinti S. King’o kūrybą, nes jo siaubo romanai yra mano mylimiausi. „Įtūžio“ žanras kitas – tai psichologinis trileris, bet autorius ir čia vien žodžiais sukausto skaitantį. Pradžioje paminėjau, kad knyga paskatino šaudymus mokykloje, tad akivaizdu, jog siužetas apie tai ir sukasi. Čarlzas Dekeris ilgai savyje kauptą pyktį nukreipia prieš mokytojus ir bendraklasius. Po vieno įvykio buvęs nušalintas ir grįžęs į mokyklą tą dieną paverčia įsimintina bene visam miesteliui. Ginklas, bendraklasiai įkaitai, nušauta mokytoja ir kieme besirenkantys policijos ekipažai, miestelėnai, televizija ir, žinoma, mokinių tėvai. Viduje, klasėje, savo vietose sėdi mokiniai, o mokytojos vietoje jų bendraklasis su ginklu rankoje. Keisčiausia, kaip viskas vis pasisuka toje uždaroje erdvėje. Manipuliacijos vairą perima tai Čarlzas tai jo įkaitai. Paaugliai pradeda atverti savo slapčiausius jausmus, išgyvenimus ir skaudulius. Kiekvienas savyje nešiojasi paslapčių, kurias kritinėje situacijoje tiesiog paleidžia. 

Greičiausiai nieko nenustebinsiu bent kiek žinančio mano literatūrinį skonį pareikšdama, kad knyga mane sužavėjo. Tik ne dėl aprašomų įvykių ar skaudžių išgyvenimų ir smurto protrūkio, bet tai kaip autorius rašo ir romanas sugriebia, įsisuka galvoje ir nepaleidžia. Intriga kartu su įtampa kaip atsirado pradžioje taip iki paskutinio puslapio ir buvo išlaikyta. Kritinėje situacijoje atsiskleidė ir mokinių asmenybės, tai kaip jie elgiasi ir ką sako, aiškėjo, kad kokius juos mato bendraklasiai nebūtinai tiesa ir sunkus būdas nulemtas kokių nors nesutarimų šeimoje. Žinoma, tai kas dedasi tų paauglių galvose nesulyginama su pagrindinio veikėjo Čarlzo protrūkiu, kai ilgai kauptas pyktis išsiveržė lauk. Vieni puola į savidestrukciją, kiti ištrūkusį lauk tamsų vidų nukreipia į aplinką. Čia puikus pavyzdys kaip pakrikusi žmogaus psichika gali priversti žengti tragišką žingsnį. 

Eridanas, 2005. 
Stephen King „Įtūžis“. 


Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Pasi Ilmari Jääskeläinen „Sniegė ir jos devynetas“ | Mistiškos paslaptys rašytojų draugijoje

Jolita Skablauskaitė „Žiežulės“ | Žiežulių pasaulis

Donna Tartt „Dagilis“ | Trapus gyvenimo grožis